Poniżej zestawienie najczęstszych pytań na jakie odpowiadamy naszym gościom, zanim wybierzesz numer w telefonie lub napiszesz sms-a, sprawdź czy przypadkiem odpowiedź nie znajduje się poniżej.

Zapisy elektroniczne (na www.datasport.pl) do każdej edycji rozpoczynają się pierwszego stycznia roku kalendarzowego, w którym dana edycja się odbywa i trwają prawie do samego dnia startu. Dla spóźnialskich mamy też opcję zapisu w dniu startu – w biurze zawodów. Mimo wszystko zachęcamy do wcześniejszego zgłaszania chęci startu – do połowy maja opłata startowa jest najniższa.

Jak na razie nie wprowadziliśmy ograniczenia ilości osób startujących – i nie planujemy w najbliższej przyszłości takiego limitu wprowadzać.

Tak. Jest jeden limit czasu i dotyczy dystansu 100 km. Trzeba zameldować się na pomiarze czasu „SKRÓT 72km” we wsi Grzędy Górne do godziny 12:00 w sobotę. Czyli 14 godzin na pokonanie ok. 72 km. Jeśli się Zmieścisz – na dokończenie dystansu 100 km Masz już dowolną ilość czasu. Jeśli Meldujesz się na „SKRÓCIE” po 12:00 klasyfikujemy Cię na dystansie 72 km. Dla osób, które kończą bieg w tym miejscu zapewniamy transport na stadion w Boguszowie-Gorcach.

Jeśli Startujesz w Nocnym Maratonie Górskim (42 km) – nie ma limitu czasu.

Mapa i profil wysokościowy znajdują się na stronie www.sudecka100.pl w zakładce „O Sudeckiej 100”, „Trasa biegu”. Ślad trasy w formacie .gpx – w dolnej części strony – „Do pobrania”.

Cała trasa Sudeckiej 100 ma własne oznakowanie w formie jaskrawożółtych fluorescencyjnych trójkątów wskazujących kierunek biegu. Jeśli na drodze nie ma skrzyżowań znaki umieszczone są mniej więcej co 500 m. Jeśli są skrzyżowania lub rozwidlenia – piktogram wskazujący kierunek Znajdziesz przed skrzyżowaniem, następny bezpośrednio za skrzyżowaniem (upewniający, że to właściwa droga) i kolejny ok. 100-200 m za skrzyżowaniem (ostatecznie upewniający, że Jesteś na trasie). W szczególnie problemowych miejscach dodatkowo umieszczamy taśmę ostrzegawczą w kolorze biało-czerwonym. Montujemy też tablice kilometrażowe co ok. 10 km, a w szczególnie niebezpiecznych miejscach pojawiają się tablice ostrzegawcze.

Opis oznakowania ujęty jest również w punkcie 8 Regulaminu.

Biuro zawodów jest otwarte na dzień przed biegiem od 12:00 do 18:00 oraz w dniu startu od 12:00 do 21:00. Zlokalizowane jest w Boguszowie-Gorcach przy ul. Szkolnej 4 (teren Zespołu Szkolno-Przedszkolnego). To tutaj Możesz odebrać pakiet startowy, numer i potwierdzić swój start w biegu (można się tu też „w ostatniej chwili” zapisać – ale w Biurze zawodów jest najdrożej – odradzamy). Tutaj w dniu startu Możesz też zostawić swoje przepaki – UWAGA! Tylko w dniu startu i tylko do 20:00, a co to są przepaki? Odpowiadamy kawałek dalej.

Przede wszystkim wyposażenie obowiązkowe ujęte w Regulaminie: własny kubek (na wodę, izotonik i inne napoje), elementy odblaskowe na odzieży i najważniejsze – latarkę oraz baterie lub akumulatory na minimum 6 godzin pracy. Nie stawiamy wymagań, że musi to być czołówka lub jakikolwiek inny typ latarki – zostawiamy Tobie frajdę z przeprowadzania testów terenowych w ramach przygotowań do biegu.

Co jeszcze?

Tu wkracza Twoja inwencja, zmysł logistyczny i umiejętności planowania. Podczas wizyty w biurze zawodów w dniu startu Masz możliwość pozostawienia przepaków, które później wywozimy na określone przez Ciebie punkty bufetowe (jak to konkretnie działa, wyjaśniamy dalej). Do przepaku Możesz upchnąć różne rzeczy na przykład: zapasowe buty, zmianę odzieży, baton energetyczny i izotonik (chyba, że Wolisz pizzę i colę), zapasową latarkę. W kwestii zawartości przepaków również zostawiamy dowolność (ale też prosimy o zachowanie pewnych granic rozsądku – lodówki i telewizora na bufet nie przewieziemy) – zakładamy, że Twój plan na pokonanie Sudeckiej 100 jest niepowtarzalny, inny niż wszystkie i takie logistyczne „rozpracowanie” trasy też sprawia Tobie frajdę.

Od siebie dodamy tylko, że pomimo iż Sudecka 100 odbywa się pod koniec czerwca, teoretycznie u progu lata, to pogoda potrafi mocno zaskoczyć. Pamiętamy lata w których słupki termometrów nocą rosły do prawie 30 stopni, ale bywały też noce z temperaturą około 2 stopni (to nie literówka: dwóch). Zdarzały się upały, bywały też deszcze i błoto po kolana, albo mgła, którą można było kroić nożem. Słyszeliśmy kiedyś, że Sudety to nie góry, ale wydaje nam się, że to jednak trochę plotka…

No dobra, skoro już Wiesz, co mieć ze sobą podczas biegu, i że nie Musisz tego całego szpeju targać przez 100 km na plecach, to z grubsza Wiesz czym jest przepak. To właśnie paczka z Twoim sprzętem/odzieżą/szamką, którą Zostawiasz w Biurze Zawodów a my dostarczamy na konkretny punkt w lesie.

Jak to działa?

Przygotowujesz przepak. Ważne, żeby był zapakowany w sposób solidny, wodoszczelny i (w miarę możliwości) wstrząsoodporny. Do celów łatwej identyfikacji Podpisz przepak numerem startowym w sposób dobrze widoczny i niezmywalny. Pozwoli to obsłudze bufetu efektywniej pomóc w namierzeniu Twojego przepaku podczas wizyty na bufecie. Pamiętaj, że paczki trafią do lasu, który czasami bywa mokry, zazwyczaj ciemny, a nasz transport nie zawsze jest idealny. Dlatego Poświęć trochę czasu na konkretne przygotowanie paczki jeszcze w domu. W biurze zawodów mamy taśmy, woreczki i nożyczki, ale po co pakować się na ostatnią chwilę?

Uff, przepak spakowany? No to pora na szybką wizytę w biurze zawodów. Tam (w dniu startu do godziny 20:00) w jednym z udostępnionych pojemników z nazwą i kilometrem bufetu Zostawiasz paczkę lub paczki i Twoje zadanie wykonane.

Następnie o 20:00 wkraczamy my, zbieramy pojemniki z przepakami, przewozimy na stadion, dołączamy do pozostałego zaopatrzenia bufetów i wieziemy w ciemny las gdzie Twoje paczki czekają na Ciebie.

Jeśli z jakiegoś powodu Twój przepak nie został wykorzystany przez Ciebie na punkcie bufetowym – Masz szansę go odzyskać. Po zamknięciu poszczególnych bufetów całe zaopatrzenie jest zwożone na metę, a przepaki wykładamy na płycie stadionu.

Bufetów na trasie jest dużo. Na 10 punktach Masz możliwość pozostawienia swoich przepaków. Dodatkowo są jeszcze na trasie dwa punkty, w których mamy mały awaryjny zapas wody. Żeby tu się nie rozpisywać: pełną listę bufetów z lokalizacją, opisem zaopatrzenia i opcją zostawienia przepaków rozpisaną w formie tabelki Znajdziesz w Regulaminie – punkt 9.

Z doświadczenia wiemy, że baza noclegowa w naszej okolicy dość szybko się zapełnia, ale zawsze można spróbować ;).

Jeśli Poszukujesz płatnego noclegu, i nie Boisz się warunków turystycznych – najbliższą miejsca startu opcją jest dom gościnny „RODAR”. W tym wypadku nocleg wypada praktycznie w boguszowskim Rynku, więc wystarczy wyjść z budynku i Jesteś na starcie Sudeckiej 100.

Około 3 km od miejsca startu – w dzielnicy Gorce Znajdziecie Hotel „Piotr” – tu standard jest już zdecydowanie wyższy niż turystyczny, w ramach pobytu w Hotelu Możesz też skorzystać z restauracji, SPA lub basenu.

W okolicach Dzikowca i w Starym Lesieńcu (4-5 km od miejsca startu) Można znaleźć kilka pokoi w gospodarstwach agroturystycznych.

To tyle w granicach Boguszowa-Gorc.

W Wałbrzychu, najbliżej miejsca startu znajduje się Hotel „IBIS” – dzielnica Sobięcin, ok. 6 km. W dzielnicy Biały Kamień są hotele „Biały” i „Aqua-Zdrój” – ok. 7 km. To oczywiście nie koniec oferty noclegowej Wałbrzycha, całkiem sporo mniejszych pensjonatów i pokoi oferuje też uzdrowiskowe Szczawno-Zdrój.

Z drugiej strony mamy Kamienną Górę, która jest z nami trochę słabiej połączona komunikacją publiczną niż Wałbrzych, ale również są tu opcje noclegowe oddalone od miejsca startu o ok. 10-13 km. W samej tylko Kamiennej Górze funkcjonują hotele „Krokus” i „Karkonosze”.

Podczas zapisów Możesz wybrać opcję noclegu bezpłatnego – w takim wypadku zapewniamy kawałek podłogi na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszowie-Gorcach (przy ul. Szkolnej 4, tuż obok biura zawodów). Jeśli Piszesz się na nocleg na Sali karimaty, śpiwory i inne niezbędne przybory do spania Musisz ogarnąć we własnym zakresie, my zapewniamy dach i prysznic. Opcja noclegowa obejmuje noc z piątku (w dniu startu) na sobotę, można też przenocować z soboty na niedzielę.

Największy plac parkingowy w okolicy znajduje się poniżej stadionu przy ul. Kusocińskiego. Poniżej szkoły i biura zawodów przy ul. Szkolnej też jest miejsce na kilka samochodów. Zdecydowanie nie polecamy zostawiania samochodów w Rynku w dniu startu – wieczorem robi się tam dość tłoczno. Parkingowego luksusu w Boguszowie-Gorcach nie mamy, ale parkowanie na terenie miasta jest bezpłatne.

Na pewno w czerwcu na pewno w drugiej połowie (trzeci lub czwarty weekend). Na pewno start w piątek. Na pewno o 22:00. Planując Sudecką 100 zawsze staramy się celować w okolice letniego przesilenia (które wypada zazwyczaj 21 lub 22 czerwca).

No to kiedy?

Jeśli Zapytasz nas dwa tygodnie po zakończeniu ostatniej Sudeckiej 100 – prawdopodobnie już będziemy dokładnie wiedzieć kiedy.